Srpen 2010

Rezence filmu Zatmění. Upozornění: Silně předpojaté

21. srpna 2010 v 14:49 | Anna Draculasharp |  Z naší krypty
 Tímto se všem nedočkavcům (teda Ketmaře) omlouvám za nepatrné zpoždění s tímto článkem, neboť bývá mým dobrým zvykem napsat Twilight recenzi do dvou dnů po zhlédnutí, nicméně nyní jsem musela učinit čestnou výjimku, jelikož mi bránily jak pracovní tak studijní povinnosti.
  Já a Ketmara jsme se dohodly, že se někdy kolem 20.7. sebereme zkouknout další díl Twilight ságy. Jak jsme řekly, tak jsme učinily a přibraly s sebou i Ketmařina kamaráda ze střední. Na filmové představení jsme se pečlivě připravili. Vyzbrojili jsme se gumovými medvídky (a nebýt mě a mého přídělového systému, tak je Ketmara zdlábla ještě během kinoreklam), multivitamínový džus a láhev jahodové vodky. Právě proto neprozradím, do kterého kina chodíme. To víte, náhoda je blbec a kdyby to prasklo, už tam bez důkladné kontroly nepustí (Tak svlíkat a udělat dřep!!)
  Ale k věci, o čem to celé vlastně je. Bella stále chodí s upírem Edwardem (překvapivě), ale je to taková čubka, že věčně tahá za nos i Jacoba (dokonale vyholeného vlkodlaka). K tomu všemu se v nedalekém Seattlu hromadí armáda krvežíznivých upírů, protože zrzka Victoria, jediná sympatická postava z celé ságy, se nevzdává naděje na revanš a chce zabít Bellu (už asi chápete, proč je mi sympatická).
eclipse

  Třetí díl si oproti třetímu značně polepšil - z kategorie "totální žumpa" do kategorie "opravdu špatné." Najdeme dokonce i náznaky děje (bohužel jak jinak než s naprosto uhozenou pointou) a akce (nanaštěstí přebitou přecukrovanými citovými výlevy). Zlepšila se i vizuální stránka, alespoň co se barevnosti týče - jedná se o můj osobní dojem, že "trojka" je o mnoho barevnější a pestřejší než upatlaná "dvojka." Pokud něco vyloženě mile potěšilo, tak humor pálící do vlastních řad (-To nemá žádné tričko? ...-Jsem koneckonců mnohem teplejší než ty), k mému zklamání se ovšem nacházel jen poskrovnu.
  Tím končí veškeré ódy. Přichází čas na mé kritické postřehy a sarkastické poznámky. (Jak říkavá můj tatík: Do velkého terče se dobře trefuje.)
Co je hlavní slabinou nejen Eclipse ale i celé ságy - všichni se drží hesla: Logika, logika, to je samá logika, logika a skutek utek.  Nad některými hovadinami zůstává stát rozum i hlídači na parkovišti (případně půlce učitele tělocviku). Jeden příklad za všechny: Ve vyprávění indiánů musí spáchat manželka náčelníka pomalu harakiri, dokud jí nelezou střeva, aby odlákala svou krví upírku a zachránila život svému muži. Z nějakého neznámoho důvodu Belle v podobné situaci stačí decentně se říznout do ruky. Postavy se chovají stejně nelogicky (proč, sakra sebranka Volturiových jen blbě čumí na to, jak Victoria sestavuje armádu a ve druhém díle se mohli pos**t z toho, že jedna smrtelná nýmandka ví o jejich existenci???) a jednají bez vysvětlení jejich motivace, jako banda úchyláckých kriplů na vycházce (a i ta se chová racionálněji než většina postav.) V tomto ohledu se vůbec nic nezměnilo. Všichni přiblble cintají o svých citech a to v takových slovních obratech, které žádnému normální teenagerovi nepřejdou přes rty, aniž by se se posléze necítil jako zrůžovělá buzna. (Mimochodem, v tomhle členky Edward teamu nedokážu pochopit. Kdyby mně chlap zakazoval stýkat se s mými kamarády a neustále kecal o tom, jak touží po mém bezpečí a jak jsem to jediné, na čem mu v životě záleží, nepovažuji to za romantický projev nehynoucí lásky, nýbrž nejistoty a z toho pramenící touhy se mnou manipulovat. Stejně tak mi nepřijde v pořádku nemít kromě partnera žádné jiné koníčky a další přátele.)
Další atributy filmu bych ohodnotila jako tradiční: tradičně uhozené a přeslazené dialogy, tradičně špatné herecké výkony. Možná bych se měla omluvit scénáristům a tvůrcům dialogů, kteří v mých předešlých "recenzích" vypadají jako skupina pitomců (ne, že by jimi úplně nebyli, protože inteligentní jedinec by se pod takový škvár nenechal podepsat), jelikož jsem se konečně dostala ke knižní předloze a můžu konstatovat jen toto: kde nic není, ani smrt nebere. Původní zpracování S.Meyerové je totiž ještě o něco stupidnější a uslintanější než filmy na motivy jejích knih. Což částečně souvisí i s hereckými výkony. Věřím, že musí býti dost těžké tvářit se důvěryhodně, když odříkáváte už na první poslech debilní text a druhým dechem si myslíte "co to zase, sakra, melu za sra**y?" Bohužel ústřední trio je opět tak toporné, že ani předchozí fakt nelze brát jako omluvu. Kristen Stewardová se nijak herecky nevyvíjí, protože se pořád tváří jako depresivní EmAřKa, v lepším případě nadrženě oddychuje při pohledu na Edwarda. Nezvládá žádné jiné gesto než usilovné prohrabávání vlasů, za což má jeden chuť urvat jí ruce (stejně je jako Bella nepotřebuje, protože si bez Edwarda ani pr**l neutře).
Bohužel mé zbožné přání se nevyplnilo
Robert Pattison se také dvakrát nepředvedl v nejlepším světle (možná i proto, aby se nezačal třpytit). Repertoár jeho výrazů není o moc širší než jeho herecké parnerky, protože by se daly spočítat na ruce nešikovného dřevorubce (agresivní cenení zubů, rádobypřitažlivý poloúsměv a zachmuřený EMOksicht). Taylor Lautner si umí stále akrorát tak sundávat tričko a nepřesvědčivým způsobem argumentovat, proč je pro Bellu lepší než Edward.
Čím ale Eclipse nebetyčně otravuje, je poněkud podivná, místy zrigidnělá morálka. Sex samozřejmě až po svatbě, jak jinak (scéna, kdy Bella rozepíná Edwardovi košili, je nejspíš důvod, proč je film přístupný až od dvanácti) a ještě se nám snaží nakecat, že na začátku dvacátého století bylo úplně normální, že chlapi toužili po sexu jedině až po sňatku. (Možná vás zklamu, ale osmnáctiletí chlapci byli stejně nadržená prasata jako dnes, akorát se o tom moc nemluvilo a rodina jim zaplatila lekci lásky v nejbližším bordelu, aby nelezli do manželství jako naprostá jelita.) Na druhou stranu už ale nikomu nevadí, že Bella je vlastně coura, která to táhne se dvěma najednou.

Můj celkový dojem je asi takovýto: pro pobavení je to jeden z nejlepších filmů, který kdy natočili, ale nikdo mě nemůže nutit, abych tento pubertální kýč brala seriózně. Pokud patříte do skupiny odrostlých pitomců (kam se hrdě hlásím), vezměte s sebou partu kamarádů, láhev alkoholu nebo nějakou jinou mlsku a vyražte za zábavou. Jen se budete muset smířit s tím, že vedle vás bude nadrženě vzdychat romanticky zapálená patnáctka nebo vás bude rušit chrápání jejího nebohého přítele, který byl násilně překecán k doprovodu. Pokud si chcete vychutnat kvalitní film, jděte radši na Počátek (vřele doporučuji :-)).

P.S.: Trochu jsem uvažovala, z čeho jsou vlastně upíří těla složená. Ve filmu jsem si všimla několika detailů - krom toho, že jsou bílá jako stěna, jejich těla se po silném nárazu drolí a poté, co na ně hodíte sirku, okamžitě vzplanou. Je to jasné. Upíři jsou z PEPA!!!