Prosinec 2009

Re - evoluce

27. prosince 2009 v 21:48 | Ketmara |  Naše tvorba Poezie/Próza
Jelikož mě Anna přemluvila to sem dát... kraťoučký projektíček na Andor. Téma bylo dané - Re - evoluce a délka max. 250 slov.

Re-evoluce

V jeskyni byla zima. Dívka přiložila poslední papíry do dohasínajícího ohně, ale ani ty nedokázaly zachránit umírající zdroj tepla.
Seděla zachumlaná do liščích kožešin a pohybovala se dopředu a dozadu jako blázni v ústavech, zaměřená na jediný bod kdesi v prázdnu, nevnímala.
Neslyšela dokonce ani postavu, která se do jeskyně za hlasitého nadávání přiřítila, shodila ze stěny poličku s počítačem a dorazila zbytky růžových závěsů roštím, které se okamžitě zapletlo do zlatavých ozdob ve tvaru tulipánů.
,,Tohle nebude vydávat žádné teplo." řekla tiše, když si všimla toho, co neohrabaný muž donesl.
,,Promiň, já... vůbec si bez Googlu nevím rady." Muž si sedl na zem a rozbrečel se.
,,To bude dobré..." pohladila ho po vlasech.
,,Co na tom může být dobrého! Vždyť já už si skoro ani napamatuju vlastní přezdívku! Došly nám všechny z jedné strany potištěné papíry, nevím už ani, který je rok!"
,,Je rok 10." zašeptala dívka tiše.
,,Deset? To už je tomu deset let? Deset let si musíme shánět jídlo sami, mluvit místo psaní, bloudit po lesích bez navigace... To už je tomu vážně deset let?"
,,Deset let, co zkolaboval internet..."

Recenze na film Nový měsíc, aneb jak zaručeně urazit Annin vkus a inteligenci

13. prosince 2009 v 15:51 | Anna Draculasharp |  Z naší krypty

Bodrý den. Jelikož nejmenovaná síť multikin (nebudu tady nikomu dělat reklamu a už vůbec ne zadarmo) pořádala akci, během níž jste si mohli zajít na libovolný film za 50 Kč, napadlo mě i Ketmaru, že bychom si mohly zaskočit na druhý díl Twilight ságy, když první byl taková legrace. Vzhledem k tomu, že několik našich známých Nový měsíc zhlédlo, a ozývaly se nám víceméně slibné ohlasy (takovou trapárnu jsem nikdy v životě neviděl, stovku za kino jsem vyhodil oknem, nejhorší film od dob Eda Wooda atd.), jsme se obě s Ketmarou těšily na dávku neúmyslných gagů a nezáměrných vtipů a čekaly na stejnou zábavu jako ve Stmívání. Také nás napadlo, že sdílené neštěstí je poloviční, a vzaly s sebou dva další nevinné kamarády.
Hned po příchodu do sálu jsem si myslela, že si ze mě někdo dělá půlky. Narváno až ke stropu! A vesměs lidé, kteří vypadali normálně. Žádné davy hysterických fanynek, ale občané obou pohlaví a různých věkových i etnických skupin. Nechtělo se mi věřit, že by se našlo tolik šílenců, kteří se stejně jako my šli přesvědčit, jestli je NM opravdu tak špatný, jak se říká. Ale už dost zbytečných řečí, vrhněmež se na hodnocení filmu jako takového.
Nejdřív stručný popis. Bella Swann (Kristen Steward) chodí s upírem Edwardem (Robert Pattison) a jeho stejně postižená rodinka to schvaluje. Bella se na své narozeninové party řízne o papír, což má za následek útok jednoho z upíří rodiny na její osobu. Edward se proto rozhodne od Belly odejít. Bella se trápí a útěchu nachází v kamarádství s indiánským chlapcem Jacobem (Taylor Lautner), který neumí nic jiného, než opravovat motorky a přiblble se ksichtit. Po pár trapných incidentech se k Edwardovi dostává zpráva, že je Bella mrtvá a rozhodne se přesvědčit klan Volturiových (něco jako britská královská rodina upířího světa), aby ho zabili. Bella se musí dostat včas do Itálie, aby Edwarda zastavila. Jak to dopadne, snad ani nemusím psát, je totiž nad slunce jasné, že dobře.
Jak to říci? Obvykle se při hodnocení čehokoliv jako první zaměřuje na klady, poté na zápory. Nyní tak ale učinit nemohu, a to z jednoho prostého důvodu. Nový měsíc žádné klady nemá. Kdyby se obrázky na plátně nehýbaly, dalo by se s úspěchem pochybovat o tom, že se jedná o film.
Předně se absolutně nedá mluvit o příběhu, protože onen shluk hýbajících se obrázků postrádá jakoukoliv pointu. Kdokoliv by se pokoušel najít zde zápletku, vyústění a vyřešení, nadřel by se asi tolik jako průměrný čínský dělník na rýžových polích. Modelově předvedeno: Normální příběh začíná v bodě A, pokračuje přes bod B a končí v bodě C. Nikoliv tak New Moon. Ten sice začíná v bodě A, ale rozsáhle, zbytečně a nudně se vrací přes bod B zpět do bodu A a při své cestě stačí do dvou hodin vtěsnat všechna přiblblá klišé, která ve světě kinematografie existují. Navíc nikdo se neobtěžuje s něčím jako vysvětlení chování postav i "nadpřirozených jevů" (sám Satan ví, proč se Belle zjevuje Edward, když je ve stresu), všechno se děje tak nějak automaticky a pokud se nalezne nějaká vnější či vnitřní motivace, je tak přitažená za vlasy, že divák jen nevěřícně zírá a musí si myslet něco o Bohnicích. Nikdo také neví, proč vlkodlaci běhají po lese oblečení jen do půl těla a kam se jim ztrácí oblečení při přeměně do vlka. Zůstává také velikým tajemstvím, proč upíří šlechta zvaná sebranka Volturiových zběsile trvá na tom, proč musí existence upírů zůstat v tajnosti. Rozum mi stojí při pomyšlení, proč vlastně Edward od Belly odešel, když si až moc dobře uvědomoval, že dřív nebo později musí umřít a nemůže ji ochránit přede vším. A proč se sakra, tak zoufale brání tomu, aby ji proměnil? To se mu vážně tak líbí chodit s jídlem? A že by jí to sebralo duši? Proboha živého, co je zase tohle za kecy????
Co bych ještě NM ráda vytkla? Třeba že se z diváků snaží za každou cenu udělat pitomce. Vážně mi chce někdo nakukat, že ženská se špetkou sebeúcty a IQ vyšším než průměrná lednová teplota v Moskvě by po rozchodu 3 měsíce seděla na zadku a čučela z okna, kór když jí onen mládenec řekl, že stojí za prd a není pro něj dost dobrá? (Nemluvě o tom, že prosezeniny bolí.) Odpusťte mi, ale to by dělala jen naprostá KRÁVA. A ještě větší kráva by kvůli takovému kreténovi riskovala život jen, aby ho viděla v nějakých pološílených vizích. Jestli takhle podle S. Meyerové vypadá romantika, tak to tedy Pánbůh s námi a upíři pryč. Ale to nevadí, protože celý film je v podstatě přehlídka idiotů s Edwardem v popředí. Bellu, kterou "tak strašně miluje, že udělá vše, aby byla v bezpečí" (i tohle mě začalo pěkně nudit, je to tak otřepaná fráze až hrůza), zatáhne doprostřed lesa, odkud co týden funebráci vytáhnou minimálně tři mrtvoly (nic vám to nepřipomíná?) a nechá ji tam samotnou. Opustí ji s tím, aby byla v bezpečí (i když tuší, že po ní půjde ta zrzavá sympaťačka, které v prvním díle zabili milence) a chce, aby vedla normální život, k němuž logicky patří i smrt. Když se dozví, že Bella umřela (což je samozřejmě blbost, to by naše milá Stephenie nikdy nedovolila), jde spáchat sebevraždu, protože "nemůže žít ve světě, kde není Bella." Mládenci už tak nějak nedošlo, že by jeho vyvolená dřív nebo později umřela, takže si mohl ušetřit ty měsíce čekání a odkrouhnout se rovnou (a všem včetně diváků se smyslem pro estetiku a logiku by spadl kámen ze srdce). O jeho debilně sladkobolných kecech o tom, jak Romeovi závidí sebevraždu, se radši nebudu zmiňovat, jinak se zas rozčílím a zvedne se mi tlak.
Věnujme se nyní dalšímu průseru, a tím jsou herecké výkony. Stály jednoduše řečeno za starou Bellu. Kristen Steward eliminovala repertoár výrazů tváře ze čtyř na jeden, a to ještě k tomu dost retardovaný (ona celkově na mě působí dost nepříjemně už jen proto, že má škleb depresantské alkoholky.) "Výkonem" v NM mě přesvědčila o tom, že by nedokázala důvěryhodně ztvárnit ani tři dny starou mrtvolu. Hezounek Diggory alias Robert Pattinson se také moc nevytáhl. To, co předvedl, by se dalo shrnout jako nezdařilá parodie na herectví. Nevěřila jsem mu jedinou větu, kterou pronesl a nezáleží na tom, jestli v dojemném vyznání nebo v pohoršení z představy Belliny proměny. Díky Bohu se hned ze začátku ztratil z "děje" a bohužel se do něj ke konci zas vrátil. Vězte ovšem, že to je hodnocení toho lepšího, protože korunu té nesmyslné a přesládlé šaškárně nasadil Taylor Lautner coby Jacob. Jeho nejsilnější herecká poloha spočívá v momentě, kdy si sundává tričko a když se probíhá po lese jako vlk. A všichni se samozřejmě tváří velmi důležitě a mluví o nevyslovitelných tajemstvích, což ve mně probouzí všechny možné emoce, z nichž jasně vítězí pobavení.
Dále, pokud se tu nachází někdo jako nájemný vrah, prokažte lidstvu laskavost a zlikvidujte scénáristy a především tvůrce dialogů, než nám všem nenapravitelně ublíží a poškodí nám psychické zdraví. Stále stejné, přeslazené dialogy na téma: Už tě nikdy nezklamu, nepřežiju, jestli mě opustíš, mám strach o tvoji duši atd. jsou totiž tak trapné, že už ani nebaví, jen k smrti nudí, jen občas se vyskytne nějaká perla typu: Víš, že jsi docela hezký a jé, ty jsi ale teplý.
Ostatní atributy filmu jako kameru a hudbu už podrobně rozebírat nebudu, jen zmíním názor, že hudba v Novém měsíci není tak dobrá jako ve Stmívání, nepodbarvuje atmosféru, jen opět nudí.
Shrnula bych to následovně: NM je ještě přeslazenější, nudnější a naivnější než jeho předchůdce, ale pokud by se našel někdo dost rozumný a našel nějaké pozitivum, nechť mi dá vědět, ráda se přiučím. Zatím jej ale budu považovat za nejhorší film posledních dvaceti let.
Závěrem: Nový měsíc je o stupínek lepší než hudba Michala Davida a stokrát horší než sedět holou zadnicí na žhavých uhlících. Dávám 10% aspoň za to, že v kině bylo hezky teploučko.

Drdol "Gertruda"

5. prosince 2009 v 22:15 | Anna Draculasharp |  Vlasy, vlásky, vlásenky
Ahoj, jakožto vlasový maniak jsem se rozhodla podělit se s vámi o několik málo receptů ze své skromné drdolové kuchyňky. Nebojte, vše je velmi jednoduché, už jen proto, že si sama tyto kreace vytvářím několik málo minut před tím, než vyrazím do školy. Tímto bych ráda poděkovala Ketmaře, která se uvolila nejenom stát mi modelem, ale dokonce mi svěřila do mých třesoucích se rukou svůj milovaný foťáček. (Upozornění: během fotografování nebylo zraněno žádné zvíře. Ani Ketmara ne.)

1. krok: Vlasy rozčešte a rozdělte v prostřed napůl. Upleťte dva copánky tak, aby byly pokud možno co nejblíže u sebe.
2. krok: Vezměte jeden z copánků a úhledně ho zabalte do "šneka". Poté vezměte pinetky a zacvakněte.
3. krok: Obtočte druhý copánek kolem šnečka a opět zacvakněte pinetkou.
4. krok: Vezměte pinetky a umístěte je dle potřeby tam, kde cítíte, že šneček nedrží, jak by měl.
5. krok: Dle libosti můžete drdol ozdobit různými sponkami, cvočky, květinami atd.
Tak to je vše. Tento účes doporučuje deset Ketmar z deseti